pondělí 31. prosince 2018

Přehled nejdůležitějších hlasování v naší skupině na Facebooku

V naší facebookové skupině "Pedagogická komora - diskuze o školství..." probíhají následující důležitá hlasování...
Stále můžete hlasovat...

středa 19. prosince 2018

Pedagogická komora podporuje navýšení rozpočtu pro školství

Poslanci podali více než 20 pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu na rok 2019 v kapitole 333 Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. Pedagogická komora podporuje všechny změny, které povedou k navýšení rozpočtu pro školství. Pokud by byly schváleny, podíl výdajů na české školství vzhledem k hrubému domácímu produktu se výrazně přiblíží průměru států OECD, což je 5,2 % HDP. Díky tomu by konečně mohl být splněn slib, že učitelé budou pobírat 130 % průměrné mzdy v ČR, který zazněl již před 15 lety.

Pedagogická komora rovněž podporuje změny ve střednědobém výhledu státního rozpočtu na roky 2020 a 2021, který v tuto chvíli nepočítá s dalším růstem financí na platy zaměstnanců ve školství. Pokud by mělo být splněno programové prohlášení současné vlády, že výše platů učitelů bude činit 150 % vzhledem k roku 2017, musí by být částky ve střednědobém výhledu navýšeny minimálně o 21 miliard korun.

K poslaneckým návrhům, které by znamenaly přesuny financí uvnitř rozpočtu školství, zaujala Pedagogická komora stanovisko neutrální. „Rozhodně jsme proti tomu, aby byly finance přesouvány z kapitoly školství jinam,“ upozorňuje Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, „ již dnes je školství výrazně podfinancováno, což je hlavní příčinou většiny problémů, s kterými se potýkáme.“

Na půdě Pedagogické komory vznikl otevřený dopis politikům za záchranu českého školství, který upozorňuje na největší problémy a přináší i návrhy jejich řešení. Během prvního týdne od zveřejnění se k tomuto otevřenému dopisu připojilo přes 2 800 pedagogů. Podporu mu vyjadřují i celé školy. Návrhy Pedagogické komory chce projednat školský výbor Senátu. Prezident spolku Radek Sárközi již požádal o osobní jednání k otevřenému dopisu ministra školství a premiéra.

Radek Sárközi k tomu dodává: „Půl roku čekáme, kdy Poslanecká sněmovna projedná v prvním čtení novelu zákoníku práce, která navyšuje příplatky za třídnictví a specializované činnosti, které se 15 let nevalorizovaly. Poslanecké kluby ANO, ČSSD a někteří poslanci za KSČM ji bohužel blokují. Školství je prioritou pouze na papíře nebo ve vyjádřeních politiků pro média, skutečnost je opačná. Jinak by Česká republika nefigurovala v mezinárodních statistikách na posledních místech ve výdajích na školství a na zcela posledním místě ohledně platů učitelů. Právě stagnující příplatky ukazují, že školství prioritou není. Zatímco v jiných profesích v roce 2019 výrazně vzrostou, pedagogové se jejich navýšení nedočkali.“

úterý 18. prosince 2018

AKTUÁLNÍ TÉMA: Novelizace inkluzivní vyhlášky č. 27/2016

MŠMT připravilo návrh novely vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, jehož součástí je řada změn, které Pedagogická komora navrhla v rámci pracovní skupiny MŠMT pro společné vzdělávání. Zatímco učitelé, ředitelé škol a speciální pedagogové z praxe změny podporují, proti změnám vystoupily některé neziskové organizace...
Další informace:

sobota 15. prosince 2018

Plakát na nástěnky do škol a propagační vizitky

Kolega Pavel Vaněk pro nás vyrobil nové letáčky A5 a plakát A4. Budeme rádi, když plakát vytisknete a umístíte na nástěnku do sborovny nebo jinde ve škole. Nově si můžete stáhnout i naše propagační vizitky k rozdávání na kurzech či konferencích nebo prezentaci o spolku Pedagogická komora...

                     

středa 12. prosince 2018

Mateřské školy a školní družiny ZŠ - problém s 8. platovou třídou

Odpovědi MŠMT na dotazy zaslané prezidentem Pedagogické komory Radkem Sárközim

Vážený pane magistře,
odpovídám na Vaše dotazy zaslané dne 28. 11. 2018.

1.       Rád bych se zeptal, kolik procent učitelek mateřských škol a vychovatelek školních družin je zařazeno do 8. platové třídy.



pondělí 10. prosince 2018

Otevřený dopis politikům za záchranu českého školství

Adresáti:

Vláda České republiky a ministři Vlády ČR
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky 
a poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Senát Parlamentu České republiky 
a senátoři Senátu Parlamentu ČR

Vážení členové vlády, poslanci a senátoři,

české školství se kvůli dlouhodobému podfinancování a řadě nedomyšlených změn ocitlo na pokraji kolapsu. Pokud nemá zcela zkolabovat, je třeba naslouchat pracovníkům škol a okamžitě začít řešit konkrétní problémy, na které pedagogové již řadu let marně upozorňují.

V mnohém se můžeme inspirovat naší historií. Především v prvorepublikovém školství, kdy požívali učitelé vysoké prestiže, čemuž odpovídalo i jejich finanční ohodnocení a pracovní podmínky. Inspiraci můžeme hledat také v úspěšných zahraničních vzdělávacích systémech.

Je třeba zachovat to nejlepší z českého školství a zajistit budoucím generacím co nejkvalitnější vzdělání. Práce učitele se musí stát atraktivní pro čerstvé absolventy pedagogických fakult. Je třeba přivést zpět do škol pedagogy, kteří je opustili kvůli narůstající byrokracii, zhoršujícím se pracovním podmínkám nebo nízkým platům, které navzdory slibům politiků jen kopírují růst průměrné mzdy. Chceme předat mladším kolegům školství v lepším stavu, než jaký zažíváme v současnosti. Vzdělávání se musí stát skutečnou prioritou, neboť od kvality školství se odvíjí budoucí prosperita naší země. Nejefektivnější je investice do dětí. O kvalitní školství pro všechny nám jde především. Bez spokojených učitelů nebudou spokojení žáci ani rodiče.

Pedagogická komora sdružuje učitele, ředitele škol a další pedagogické pracovníky, kteří se rozhodli aktivně přispět k prosazení pozitivních změn ve vzdělávání. Připravili jsme návrh změn, jehož cílem je zachránit české školství. Předkládáme ho veřejnosti ve formě otevřeného dopisu, ke kterému se mohou připojit jednotlivci nebo organizace. Tímto vyzýváme politiky všech stran ke společnému jednání se zástupci Pedagogické komory i dalších organizací, které tento otevřený dopis podpoří, o jednotlivých bodech našeho návrhu.

Návrhy Pedagogické komory na záchranu českého školství

Navýšit školský rozpočet na průměr zemí Evropské unie
Zapojit pedagogické pracovníky do přípravy změn ve školství
Snížit administrativní zátěž škol a jejich pracovníků
Provést odbornou revizi inkluze
Napravit nespravedlnosti v odměňování pedagogických pracovníků
Podpořit pedagogy v jejich náročné práci
Zvýšit platy pedagogů na 130 % průměrné mzdy














Mgr. Radek Sárközi
prezident spolku Pedagogická komora

Pedagogická komora, z.s.
www.pedagogicka-komora.cz
info@pedagogicka-komora.cz

Podrobné zdůvodnění jednotlivých návrhů

Pokyny pro signatáře otevřeného dopisu: K otevřenému dopisu Pedagogické komory se můžete připojit vyplněním tohoto formuláře. Zároveň prosím zašlete celý text otevřeného dopisu e-mailem jako přílohu ministrům, poslancům a senátorům. Do textu e-mailu napište vlastní zkušenosti, názory, argumenty a příklady z praxe. K otevřenému dopisu se může připojit i celá organizace (škola, spolek...) - v tom případě kontaktujte Pedagogickou komoru na adrese info@pedagogicka-komora.cz (uvádějte prosím vždy název a adresu školy, celkový počet pedagogů, kteří otevřený dopis podpořili, a e-mail na kontaktní osobu).

Celý otevřený dopis ke stažení 
(klikněte na odkaz pravým tlačítkem myši a zvolte "Uložit odkaz jako...")

sobota 8. prosince 2018

AKTUÁLNÍ TÉMA: Společné vzdělávání (inkluze)

Pedagogická komora usiluje o odbornou revizi inkluze: usnadnění vzniku speciálních tříd v běžných školách; výuka žáků se závažnějšími diagnózami speciálními pedagogy; umožnění společné výuky žáků s různými speciálními potřebami v jedné třídě; zvýšený normativ na žáka s konkrétní diagnózou místo byrokratického systému přidělování podpůrných opatření; asistenti, speciální pedagogové a psychologové jako kmenoví zaměstnanci školy, nikoliv časově omezené částečné úvazky navázané na konkrétního žáka přes podpůrná opatření; možnost odmítnout žáka, pokud škola nemá k jeho kvalitnímu vzdělávání podmínky (nejdříve podmínky, nikoliv naopak, jak je tomu nyní); respektování diagnóz od lékařů pracovníky poraden; rozhodující slovo mají mít vždy zákonní zástupci žáka (rodiče)... Pedagogická komora navrhla změny ve vyhlášce o inkluziAKTUALIZACE: MŠMT poslalo do připomínkového řízení návrh novely vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných (15. 11. 2018). Připomínky Pedagogické komory k poslednímu návrhu novely vyhlášky č. 27 naleznete zde (5. 12. 2018). Pedagogická komora podporuje hlavní změny ve vyhlášce o inkluzi
Oficiální informace ke společnému vzdělávání (inkluzi)
Další informace k inkluzi
Spolky v této oblasti

pátek 7. prosince 2018

Pedagogická komora podporuje hlavní změny ve vyhlášce o inkluzi

Pedagogická komora podporuje hlavní změny ve vyhlášce o inkluzi, jak je připravilo MŠMT. Tyto změny si vyžádali přímo učitelé a ředitelé škol na základě zkušeností s dosavadními problémy v nastavení společného vzdělávání a jeho fungováním v praxi. Školám ubude administrativa a učitelé budou mít více času věnovat se přímo žákům.

Zásadním problémem změn v nastavení společného vzdělávání, které v roce 2016 prosadila přes odpor odborné veřejnosti tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová, je přetrvávající deficit finančních i lidských zdrojů. Personální kapacita poradenských zařízení je nedostatečná a jsou přetížena administrativními úkony. Ve školách chybí speciální pedagogové, kvalifikovaní asistenti i další podpůrný personál. Významným nedostatkem je povinnost upřednostnit inkluzi dítěte v běžné třídě i proti vůli jeho rodičů, kteří by raději volili třídu speciální. A to i v situacích, kdy pro společné vzdělávání nejsou ve škole vhodné podmínky, například kvůli přeplněnosti tříd. Současné nastavení inkluze zavalilo školy obří byrokratickou zátěží. Uvedené nedostatky návrh novely vyhlášky částečně napravuje.

Výtky z ministerstva zahraničí nebo ministerstva práce a sociálních věcí i dalších organizací se nezakládají na relevantních informacích. Tato ministerstva nedisponují odborníky na vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, kteří by dokázali dopady novelizace vyhlášky posoudit. Změny ve vyhlášce připravila odborná pracovní skupina MŠMT složená ze zástupců profesních organizací a pedagogů, kteří s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami každodenně pracují.

Novelizovaná vyhláška rozhodně není v rozporu s mezinárodními úmluvami ani rozsudkem D. H. nebo se Strategií romské integrace do roku 2020 a dalšími oficiálními dokumenty. V úspěšných zahraničních systémech, jako je například finský, se žáci s lehkým mentálním postižením nevzdělávají odděleně, ale společně s žáky s jinými diagnózami nebo bez speciálních vzdělávacích potřeb. Česká republika by byla jedinou zemí, která to zakazuje a která znemožňuje, aby se ve speciální třídě učili společně žáci s různými speciálními vzdělávacími potřebami.

Speciální třída se od běžné třídy liší pouze tím, že je v ní výrazně méně dětí a že je vyučuje učitel s vysokoškolským vzděláním v oblasti speciální pedagogiky. Může se jim tudíž věnovat individuálně a má dostatek odborných kompetencí, jak každého žáka dovést k jeho osobnímu maximu. To učitel, který nemá vzdělání v oblasti speciální pedagogiky, nemůže v běžné třídě s 30 žáky zvládnout ani s pomocí asistenta. Ve Finsku fungují jak speciální třídy při běžných školách, kde žáky vzdělává speciální pedagog, tak samostatné speciální školy – stejně jako v České republice. Tamější systém je pouze propracovanější a finančně i personálně lépe zajištěný.

Jana Karvaiová, vedoucí sekce speciálních pedagogů v Pedagogické komoře, upozorňuje, že žáci s lehkým mentálním postižením jsou v České republice od roku 2016 vyučováni podle stejného rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání jako všichni ostatní žáci. Nic tudíž nebrání tomu, aby navštěvovali stejnou třídu či školu, ať už běžnou nebo speciální. Rozhodně nelze hovořit o dvojkolejnosti českého systému ve srovnání s finským.

Kampaň proti novele inkluzivní vyhlášky rozpoutali v tomto týdnu v médiích šéfové dvou neziskovek s minimem členů Klára Šimáčková Laurenčíková (ČOSIV) a její manžel Martin Šimáček (Institut pro sociální inkluzi). Ani jeden z nich děti se speciálními vzdělávacími potřebami neučí a jejich praxe s výukou v běžné třídě je nulová. „Většina pedagogů ze škol vnímá činnost těchto aktivistů negativně, v praxi totiž jejich návrhy nefungují,” říká Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora. Přístup zástupců některých neziskových organizací ke změnám ve vyhlášce kritizoval v rozhovoru pro Učitelské noviny i současný ministr školství Robert Plaga.

Pedagogická komora má přes 2 300 členů a je nejpočetnějším školským spolkem v ČR. V anketě mezi členy spolku Pedagogická komora se pouze 2 % respondentů vyjádřila kladně ohledně současného nastavení inkluze. Pedagogická komora se zapojila do pracovní skupiny MŠMT, která změny v inkluzivní vyhlášce připravila. Vedení Pedagogické komory podpořilo otevřený dopis Asociace speciálních pedagogů ČR a doprovodné návrhy změn. 

Pedagogická komora, z.s.
www.pedagogicka-komora.cz

Pedagogická komora podporuje otevřený dopis Asociace speciálních pedagogů

Vedení Pedagogické komory se ztotožňuje s obsahem otevřeného dopisu, který za Asociaci speciálních pedagogů ČR adresoval ministru školství Robertu Plagovi předseda pražské sekce Jiří Pilař.

Pedagogická komora rovněž podporuje připomínky ASP ČR k  Dlouhodobému záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR 2019 – 2023 a k návrhu novely vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných.

„Ministerstvo školství by mělo více naslouchat názorům zkušených pedagogů z praxe, ať už jde o učitele, ředitele škol nebo speciální pedagogy,“ doporučuje Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora.

Pedagogická komora má přes 2 300 členů a je nejpočetnějším školským spolkem v ČR.

Pedagogická komora, z.s.
www.pedagogicka-komora.cz


středa 5. prosince 2018

Pedagogická komora zpracovala připomínky k inkluzivní vyhlášce

Pedagogická komora se aktivně zapojila do přípravy změn ve vyhlášce č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných. Již na jaře zaslal Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, do pracovní skupiny MŠMT ke společnému vzdělávání návrhy, které jsme shromáždili od našich členů. Návrh změn vznikal tak, že jsme nejprve zveřejnili text aktuálního znění vyhlášky a vybídli všechny členy spolku, aby své připomínky zapsali do on-line dokumentu. Následně Jana Karvaiová, koordinátorka sekce speciálních pedagogů v Pedagogické komoře, shrnula dílčí návrhy do uceleného materiálu. MŠMT řadu připomínek pedagogů z praxe vyslyšelo a zapracovalo je do návrhu novelizace vyhlášky. Stejným způsobem jsme shromáždili následující připomínky pro potřeby vnějšího připomínkového řízení. Věříme, že většinu z nich MŠMT zapracuje do výsledného textu vyhlášky.

Obecné připomínky Pedagogické komory k návrhu novely vyhlášky č. 27/2016 Sb. a inkluzi

Oceňujeme navržené změny ve vyhlášce, které směřují ke snížení administrativy. Kladně hodnotíme rovněž snahu zredukovat zbytečné restrikce nad rámec školského zákona, i když v této věci by mohla jít novela mnohem dále, jak navrhujeme níže. Snížení částek u jednotlivých položek v rámci přílohy k vyhlášce považujeme za snahu šetřit na nepravém místě. Pokud škola dokázala nakoupit dané pomůcky levněji, zbyly jí finanční prostředky, které mohla využít nad rámec konkrétních podpůrných opatření doporučených školským poradenským zařízením, což školám v současném stavu značného podfinancování pomáhalo plnit cíle vzdělávání.

Celý systém přidělování konkrétních podpůrných opatření je příliš byrokratický a měl by být co nejdříve nahrazen jednodušším způsobem (například zvýšeným normativem na diagnózu konkrétního žáka), což ovšem vyžaduje změnu školského zákona. Vzorem dalších úprav by se měl stát pro Českou republiku úspěšný finský model se sítí speciálních škol, speciálních tříd při běžných školách a vysokou měrou odborné personální, metodické, materiální i finanční podpory. Bez výrazného navýšení peněz nelze kvalitní podmínky pro společné vzdělávání zajistit. Kvůli nedostatku finančních prostředků a zbytečným administrativním omezením v České republice v posledních letech výrazně poklesl počet speciálních tříd při běžných školách, jak ukazují statistická data z MŠMT











V minulosti se osvědčily diagnostické pobyty žáků ve speciálních třídách (případně školách). Zákonný zástupce žáka si nedokáže vytvořit konkrétní reálnou představu, jak se liší výuka v běžné třídě 30 žáků s učitelem bez vzdělání v oblasti speciální pedagogiky (někdy s podporou asistenta, jindy bez ní…) od výuky v méně početné třídě se speciálním pedagogem. Opravdový poučený souhlas může rodič dát, až když se svým dítětem navštíví oba typy tříd. Obdobně se v minulosti osvědčily tzv. vyrovnávací třídy, do nichž byl žák zařazen pouze dočasně na nezbytnou dobu. Tyto třídy by pomohly žákům s jiným mateřským jazykem, než je čeština, dětem z méně podnětného prostředí nebo žákům ohrožených školním neúspěchem z  jiných důvodů.

Každý učitel, který má ve své třídě asistenta, by měl mít nárok na příplatek za jeho vedení ve výši minimálně 5 % tarifní části platu, nebo alespoň na přiznání zvláštního příplatku za zvýšenou neuropsychickou zátěž ve druhé skupině. V současnosti se vyžaduje po učitelích, kteří mají ve třídě žáky s podpůrnými opatřeními, pouze více práce, aniž by měli nárok na vyšší finanční ocenění.

Konkrétní připomínky Pedagogické komory k návrhu novely vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů 

AKTUÁLNÍ TÉMA: Zvýšení platů učitelů o 20 %

Pedagogická komora navrhla kompenzovat odklad zvýšení platů učitelů o 15 % ze září 2018 na leden 2019 dodatečným navýšením o dalších 5 procentních bodů na celkových 20 %. Tuto změnu musí schválit Poslanecká sněmovna. V průměru se jedná celkem o 20 000 Kč na učitele. Pedagogická komora rovněž zpracovala návrh na zvýšení příplatků pro třídní učitele a za specializované činnosti na 2500 až 3500 Kč měsíčně, o kterém bude Poslanecká sněmovna hlasovat v prvním čtení na příští schůzi. Náklady na zvýšení platů pedagogických pracovníků o 15 % od ledna 2019 činí 14,745 miliard korun za celý rok 2019. Dalších 5 procentních bodů navíc by tudíž bylo 4,915 miliard. Z toho by v případě schválení novely zákoníku práce šly na vyšší příplatky pro třídní učitele 2 miliardy korun a na vyšší příplatky za specializované činnosti by šlo 50 milionů. Aktualizace: Poslanecký pozměňovací návrh: Na prvním místě je navýšení platů pedagogů o částku 5 miliard 350 milionu korun

Návrh Pedagogické komory podporují:
Další informace:















Vyjádření podpory:

sobota 1. prosince 2018

AKTUÁLNÍ TÉMA: Maturitní zkouška

MŠMT připravuje změny v maturitách, které chce představit v průběhu listopadu 2018. Učitelé z praxe opět nebyli k diskuzím přizváni, jak bývá zvykem. V průběhu letních prázdnin MŠMT připravilo změny v maturitách i přijímacích zkouškách v souvislosti s úpravou podmínek pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Bohužel také bez konzultací s učiteli z praxe...

Oficiální informace
Další informace

čtvrtek 29. listopadu 2018

Proč vznikl spolek Pedagogická komora?

Proč vznikl spolek Pedagogická komora
  • Chyběla tu společná profesní organizace učitelů, ředitelů škol a dalších pedagogických pracovníků
  • Chceme zlepšit pracovní podmínky všech pedagogů
  • Usilujeme o zvýšení společenské prestiže naší práce
  • Chceme být silným partnerem při jednáních s politiky
  • Je třeba, aby byl hlas pedagogů více slyšet v médiích
  • Chceme připomínkovat legislativní dokumenty a podílet se na změnách ve školství
  • Nechceme, aby za nás mluvili a rozhodovali jiní
  • Většinu věcí si dokážeme spravovat sami
Aktuální cíle spolku Pedagogická komora
  • Propojení pedagogů a vybudování silné a respektované samosprávné stavovské organizace
  • Iniciování revize inkluze na základě podnětů učitelů z praxe
  • Navýšení rozpočtu školství na průměr Evropské unie
  • Narovnání platů pedagogů na úroveň profesí s VŠ vzděláním
  • Snížení administrativní zátěže škol (ředitelů i učitelů)
  • Transparentní rozhodování o změnách ve školství na základě odborných analýz, statistických dat a zkušeností pedagogů
  • Přijetí zákona o Pedagogické komoře ČR
Naše činnost

středa 28. listopadu 2018

AKTUÁLNÍ TÉMA: Reforma financování regionálního školství (normativy na žáka versus PHmax)

Roční náklady na reformu financování škol mají činit 11,5 miliard korun (při schvalování příslušné novely školského zákona bylo v důvodové zprávě uvedeno, že náklady budou 2,5 až 5 miliard). Ministr školství Robert Plaga nejprve navrhl odklad spuštění reformy financování škol o jeden rok (od roku 2020), protože nebyly zajištěny finanční prostředky, vzápětí ale vláda od odkladu ustoupila, protože se finance našlyAKTUALIZACE (30.5.2018): Reforma financování bude postupná, fungovat začne za dva roky, řekl Plaga + tisková zpráva MŠMT
Aktuální informace k reformě financování škol podle PHmax

úterý 27. listopadu 2018

Učitelky mateřských škol před kolapsem

V časopise Týden vyšel článek Učitelky mateřských škol před kolapsem, který informuje o průzkumu společnosti Edulab (ve spolupráci s katedrou psychologie PedF UK) zaměřeném na syndrom vyhoření u učitelek MŠ. Z textu článku vybíráme:

Pouze 21 procent učitelek netrpí žádnými projevy vyhoření. Jde spíše o pedagožky mladé a profesně spokojené. Zbytek ale bojuje nejčastěji s projevy fyzického rázu. Typickými pocity jsou únava, nedostatek síly jít do práce nebo naprostá fyzická vysílenost.

„Výsledky mne nepřekvapily a podle mého názoru krásně ukazují realitu. My dnes děti  nevychováváme, ale krotíme. A to za podmínek, kdy na jednu vyučující připadá i dvacet osm dětí a v rámci inkluze může být několik z nich s různými stupni postižení nebo s poruchou autistického spektra,“ říká Andrea Benešová, vedoucí sekce mateřských škol spolku Pedagogická komora a učitelka s více než třicetiletou praxí. Vyučující v mateřských školách jsou podle ní největšími soumary českého trhu práce. „Bohužel nejsme schopny narovnat páteř, držíme jako koně, až do naprostého selhání organismu,“ dodává Benešová.

pondělí 26. listopadu 2018

Pomůcka pro výpočet PHmax - ZŠ, ŠD a MŠ

Kolega Zbyněk Mašek připravil excelovskou tabulku, která slouží jako pomůcka pro výpočet PHmax základních škol, školních družin a mateřských škol. Stačí si stáhnout tento soubor, otevřít ho, vybrat příslušný sešit a vyplnit potřebné údaje. (Jedná se o zkušební verzi. Pokud v ní naleznete nějakou chybu, kontaktujte nás.) Podrobné informace o reformě financování regionálního školství (PHmax) naleznete zde.

neděle 25. listopadu 2018

AKTUÁLNÍ TÉMA: Osobní příplatky v roce 2018

Z naší víkendové facebookové ankety vyplývá, že v roce 2018 má nulový osobní příplatek 61 % respondentů, 28,6 % pobírá tento příplatek ve stejné výši jako loni, 3,8 % byl zvýšen a 6,6 % byl osobní příplatek v průběhu roku 2018 snížen...

Hodnocení žáků ZŠ v legislativě

Legislativní rámec pro hodnocení žáků základních škol tvoří Vyhláška č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky.

Hodnocení žáků
§ 14

(1) Hodnocení výsledků vzdělávání žáků vychází z posouzení míry dosažení výstupů pro jednotlivé předměty školního vzdělávacího programu. Hodnocení je pedagogicky zdůvodněné, odborně správné a doložitelné a respektuje individuální vzdělávací potřeby žáků a doporučení školského poradenského zařízení.

(2) Pravidla hodnocení žáků jsou součástí školního řádu a obsahují zejména:
a) zásady a způsob hodnocení a sebehodnocení výsledků vzdělávání a chování žáků, včetně získávání podkladů pro hodnocení,
b) kritéria pro hodnocení.

Hodnocení žáků na vysvědčení

Hodnocení žáků SŠ v legislativě

Legislativní rámec pro hodnocení žáků středních škol tvoří Vyhláška č. 13/2005 Sb., o středním vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři.

§ 4

Pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků
Pravidla pro hodnocení vycházejí z požadavků rámcových a školních vzdělávacích programů, jsou součástí školního řádu a obsahují vždy:
a) zásady průběžného hodnocení a hodnocení výsledků vzdělávání na vysvědčení,
b) kritéria stupňů prospěchu,
c) podrobnosti o komisionálních zkouškách,
d) průběh a způsob hodnocení ve vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu,
e) průběh a způsob hodnocení vzdělávání v nástavbovém studiu a ve zkráceném studiu pro získání středního vzdělání s výučním listem a středního vzdělání s maturitní zkouškou,
f) průběh a způsob hodnocení ve večerní, dálkové, distanční a kombinované formě vzdělávání.¨


sobota 24. listopadu 2018

Snižování příplatků v roce 2018

Pedagogická komora uspořádala ve své facebookové skupině anketu ohledně snižování příplatků v průběhu letošního roku. Z diskuze k anketě vybíráme konkrétní výroky diskutujících:

"Mně byl teď v září osobní příplatek snížen velmi citelně - o 1600 Kč."

"Letos na jaře nám paní ředitelka sdělila, že musí z důvodu nedostatku financí ze státního rozpočtu odebrat osobní příplatek. V mém případě se jednalo o 1000 Kč."

"Bohužel jsem musela přejít z úvazku 0,75 na 0,61. A důvod? Nedostatek peněz."

"U nás letos na jaře snížili na 0 osobní příplatek téměř všem, i mně."

"U nás cela školka šla na úvazek 0,9."

"Právě jsem dostal (stejně jako všichni ostatní učitelé na naší SŠ) nový platový výměr. Osobní ohodnocení u mě sníženo z 1200 na 800 korun. Podle komentáře zástupců ředitelky bylo snížení u ostatních kolegů ještě razantnější - asi o 500 korun."

"Osobní příplatek mi byl k září 2018 snížen na 350 Kč.“

„Byly mi sníženy všechny příplatky o 20%.“

„ Nemám žádné osobní ohodnocení (dosud jsem měla oboje). Učím první třídu a za třídnictví mám 500 Kč.“

„Osobní příplatek mi byl snížen o 25 %.

„U nás ve škole se kolegům osobní snižovalo.“

„Od září všem kolegům i mně 300 Kč dolů za třídnictví.“

„Asi jsem jedna z mála, kdo se po 20 letech vrátil zpět do školství. Osobní příplatek mi byl po přislíben po odpracování 3 měsíců, ale ani po téměř roce žádný nemám...“

Hodnocení žáků ve školském zákoně

Základní principy hodnocení žáků popisuje Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon). Podrobnosti naleznete v příslušných vyhláškách pro daný stupeň vzdělávání.

Hodnocení výsledků vzdělávání žáků
§ 51

(1) Každé pololetí se vydává žákovi vysvědčení; za první pololetí lze místo vysvědčení vydat žákovi výpis z vysvědčení.

(2) Hodnocení výsledků vzdělávání žáka na vysvědčení je vyjádřeno klasifikačním stupněm (dále jen "klasifikace"), slovně nebo kombinací obou způsobů. O způsobu hodnocení rozhoduje ředitel školy se souhlasem školské rady.

(3) Škola převede slovní hodnocení do klasifikace nebo klasifikaci do slovního hodnocení v případě přestupu žáka na školu, která hodnotí odlišným způsobem, a to na žádost této školy nebo zákonného zástupce žáka. Škola, která hodnotí slovně, převede pro účely přijímacího řízení ke střednímu vzdělávání slovní hodnocení do klasifikace.

(4) U žáka s vývojovou poruchou učení rozhodne ředitel školy o použití slovního hodnocení na základě žádosti zákonného zástupce žáka. Výsledky vzdělávání žáka v základní škole speciální se hodnotí slovně.


pátek 23. listopadu 2018

Snižování příplatků v roce 2018 - odpověď z MŠMT

Pedagogická komora zaslala MŠMT dotaz, který upozorňoval na skutečnost, že řadě učitelů byly letos na jaře a znovu letos na podzim sníženy netarifní složky platu (příplatky). Na situaci jsme upozornili již v únoru 2018 a jednali jsme o problému s ministrem školství i premiérem. MŠMT avizovalo, že krajům poskytne finanční prostředky ve výši jedné miliardy korun, které jim chyběly kvůli inkluzi. Přesto jsou aktuálně mnoha učitelům snižovány příplatky. Dalším nemohly být sníženy, protože žádné nepobírají... Pedagogická komora upozorňuje, že snižování osobního příplatku je v rozporu s judikátem Nejvyššího soudu. Odpověď z MŠMT publikujeme:

Vážený pane prezidente spolku,

z pověření pana ministra Vám zasílám odpovědi na Vaše otázky, které mu byly zaslány e-mailem dne 2. 11. 2018.

První okruh otázek se týkal dodatečného posílení rozpočtu krajů o částku 1 022 mil. Kč.

K navýšení rozpočtu regionálního školství došlo na základě usnesení vlády č. 352 ze dne 6. 6. 2018.

Dne 7. června 2018 datovou schránkou obdržely krajské úřady dopis č. j. MSMT-17989/2018-1, ve kterém je náměstkyně pro řízení sekce ekonomické, RNDr. Zuzana Matušková, informuje o dofinancování rozpočtu krajů v roce 2018, a to včetně vyčíslení objemu posílení na jednotlivé kraje.


čtvrtek 22. listopadu 2018

Snižování příplatků v roce 2018 - odpovědi z krajských úřadů

Pedagogická komora zaslala jednotlivým krajským úřadům dotaz, který upozorňoval na skutečnost, že řadě učitelů byly letos na jaře a znovu letos na podzim sníženy netarifní složky platu (příplatky). Na situaci jsme upozornili již v únoru 2018 a jednali jsme o problému s ministrem školství i premiérem. MŠMT avizovalo, že krajům poskytne finanční prostředky ve výši jedné miliardy korun, které jim chyběly kvůli inkluzi. Přesto jsou aktuálně mnoha učitelům snižovány příplatky. Dalším nemohly být sníženy, protože žádné nepobírají... Pedagogická komora upozorňuje, že snižování osobního příplatku je v rozporu s judikátem Nejvyššího soudu. Odpovědi průběžně zveřejňujeme:

Vážený pane prezidente,
zasílám odpovědi na vaše otázky:
1. Kdy přesně MŠMT rozepsalo a následně poslalo dodatečné finanční prostředky krajům a kdy jednotlivé kraje tyto finance reálně obdržely?
Plzeňský kraj byl dne 7. 6. 2018 písemně prostřednictvím datových schránek informován o průběhu řešení situace, která vyplynula z usnesení vlády č. 352 ze dne 6. června 2018, které navyšuje prostředky kapitoly MŠMT pro rok 2018 pro regionální školství v celkové výši 1,023 mld. Kč. MŠMT vydalo Dodatek č. j. MSMT-19657/2018 k Principům normativního rozpisu rozpočtu přímých výdajů RgŠ územních samosprávných celků na rok 2018, č. j. MSMT-34213/2017 v krajích. 
Rozpočet Plzeňskému kraji byl navýšen 6. úpravou oficiálně prostřednictvím datových schránek dne 12. 7. 2018. Finanční prostředky byly kraji zaslány na zvláštní účet kraje dne 3. 9. 2018 ve výši 2/12 celkového rozpočtu jako záloha na měsíce září - říjen 2018. Písemné rozhodnutí o poskytnutí neinvestiční dotace obdržel kraj do datové schránky dne 23. 8. 2018.
2. Má MŠMT zpětnou vazbu nebo oficiální informace, zda tyto finance již dorazily na jednotlivé školy? 
MŠMT stanovilo účel dotace na činnost škol a školských zařízení uvedená v § 160 odst. 1 písm. c), resp. § 160 odst. 1 písm. d) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Rozhodnutím MŠMT dále stanovilo i další podmínky použití dotace, např. termín poskytnutí dotace právnickým osobám na měsíce září - říjen 2018  v jedné splátce nejpozději do 25. 9. 2018. Ze zvláštního účtu kraje byly prostředky školám a školským zařízením odeslány ve dnech 21. 9. 2018 a 24. 9. 2018.
Zaslat oficiální informaci nebylo vůči kraji určeno, kraj musí respektovat Rozhodnutí MŠMT a při použití dotace postupovat v souladu se zákonem č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů. Nedodržení kterékoliv z podmínek použití dotace může vést k neoprávněnému použití dotace, může být považováno za porušení rozpočtové kázně a může být sankcionováno odvodem.
3. Bude to MŠMT nějakým způsobem ověřovat a kontrolovat?
Kraj jako příjemce je povinen umožnit pověřeným zaměstnancům ministerstva kontrolu hospodaření s poskytnutou dotací a zpřístupnit jim k tomu veškeré potřebné doklady. Kontrola použití dotace bude probíhat zejména na základě § 86 odst. 1 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů. Plzeňský kraj nemá informaci o tom, zda bude MŠMT provádět speciální kontrolu použití dotace mimo termíny stanovené Plánem kontrol výkonu přenesené působnosti krajů a hlavního města Prahy na léta 2017 -2019 zpracovaným MV ČR.
4. Nedostatek finančních prostředků na školách v závěru roku 2018.
Z našich poznatků nevyplývá, že by byly v Plzeňském kraji školy, které se potýkají v závěru kalendářního roku 2018 s nedostatkem finančních prostředků. Vzhledem k úpravě rozpočtu Plzeňskému kraji ze strany MŠMT byl rozpočet všech škol a školských zařízení navýšen zejména pro oblast nenárokových složek platu, a to v souvislosti s novým školním rokem 2018/2019.
S pozdravem
JUDr. Jaroslava Havlíčková, MBA
vedoucí odboru školství, mládeže a sportu
Krajský úřad Plzeňského kraje
Odbor školství, mládeže a sportu
tel.:  377 195 529
jaroslava.havlickova@plzensky-kraj.cz


středa 21. listopadu 2018

sobota 17. listopadu 2018

Připomínkování vyhlášky č. 27 o inkluzi

Členové spolku Pedagogická komora se mohou zapojit do připomínkování návrhu novely vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných. Připomínkování probíhá do 1. prosince 2018. Prostudujte si soubory Další příloha materiálu, Důvodová zpráva a Závěrečná zpráva RIA. Pokud nejste členy spolku, ale chtěli byste se zapojit, vyplňte si prosím nejprve přihlášku do Pedagogické komory.

středa 14. listopadu 2018

MPSV na podnět MŠMT a MF výrazně pokrátilo původní návrh na zvýšení tarifních platů učitelů. Vláda návrh schválila

Ve středu 14. 11. 2018 schválila vláda novelu nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě.

MPSV (ministryně Jana Maláčová, ČSSD) na podnět MŠMT (ministr Robert Plaga, ANO) a MF (ministryně Alena Schillerová, ANO) výrazně pokrátilo původní návrh příslušného nařízení vlády, a to v bodě navýšení tarifních platů učitelů a dalších pedagogických pracovníků. Navrhované zvýšení bylo dodatečně sníženo o více než 1 000 Kč měsíčně a vyškrtnut byl celý jeden platový stupeň! Původní návrh, který podporuje Pedagogická komora, je k dispozici zde.

Ani s ním ale nejsme plně spokojeni, protože zatímco v době První republiky rostly platy učitelů každé tři roky jejich praxe, v současnosti čekají učitelé na zvýšení (postup do dalšího platového stupně) někdy až 8 let a nárůst může být jen několik stovek korun...

Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, situaci okomentoval: "Učitelé se těšili, že si od roku 2019 výrazně polepší, ale nyní jsou zklamáni. Původní návrh nařízení vlády s tarifní tabulkou pro pedagogy byl na poslední chvíli seškrtán. Vláda dnes schválila, že začínající učitel na střední škole dostane nástupní plat 28 020 Kč hrubého měsíčně, tedy stejně jako pokladní v Lidlu. Podle původního návrhu, proti kterému se ale v připomínkovém řízení postavilo ministerstvo financí, by měl o skoro tisíc korun více, přesně 28 930. Ministerstvo práce a sociálních věcí návrhy na seškrtání akceptovalo. Nástupní plat učitelky v mateřské škole bude nově činit 21 840 Kč hrubého měsíčně. Tyto částky mladé absolventy do škol rozhodně nenalákají..."






















V rámci vnějšího připomínkového řízení navrhlo ministerstvo financí a ministerstvo školství následující změny, které byly ze strany ministerstva práce a sociálních věcí akceptovány...

pondělí 12. listopadu 2018

Třídní učitelé na Slovensku mají příplatek minimálně 5 %

Zatímco v ČR není pozice třídního učitele legislativně ukotvena, na Slovensku je tomu jinak. Třídní učitelé tam mají ze zákona nárok na příplatek ve výši 5 % tarifního platu. Pozice třídního učitele je definována v tamější obdobě našeho zákona o pedagogických pracovnících. Informaci jsme získali přímo od Slovenské komory učitelů, s níž Pedagogická komora spolupracuje. Co čeští vládní politici označují v médiích za nesystémové, to na Slovensku dávno funguje... Příplatek českých třídních učitelů začíná na 400 korunách měsíčně, což je 1,18 až 1,57 % tarifního platu.

Zákon č. 553/2003 Z. z., o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme

"§ 13b (1) Pedagogickému zamestnancovi, ktorý vykonáva činnosť triedneho učiteľa, patrí príplatok za výkon špecializovanej činnosti v sume 5 % platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 24 %, ak túto činnosť vykonáva v jednej triede, alebo v sume 10 % platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 24 %, ak túto činnosť vykonáva v dvoch triedach alebo vo viacerých triedach."

Zákon č. 317/2009 Z. z., o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch

"§ 33 (4) Výkon špecializovanej činnosti triedneho učiteľa môže vykonávať aj pedagogický zamestnanec, ktorý nemá ukončené adaptačné vzdelávanie. Triedny učiteľ v príslušnej triede alebo triedach vyučuje, zodpovedá za vedenie príslušnej pedagogickej dokumentácie týkajúcej sa dieťaťa alebo žiaka a triedy, utváranie podmienok na rozvoj pozitívnych sociálnych väzieb medzi deťmi navzájom, medzi žiakmi navzájom, medzi deťmi, žiakmi a zamestnancami školy; spolupracuje so zákonným zástupcom a ostatnými pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami školy; poskytuje deťom, žiakom a zákonným zástupcom pedagogické poradenstvo. Činnosť triedneho učiteľa vykonáva pedagogický zamestnanec spravidla v jednej triede; v dvoch a viacerých triedach len v osobitných prípadoch, najmä ak z odborných alebo organizačných dôvodov nemožno výkonom tejto činnosti poveriť iného pedagogického zamestnanca."

Radek Sárközi - rozhovor pro Týdeník Mostecko

Týdeník Mostecko publikoval rozhovor s prezidentem spolku Pedagogická komora Radkem Sárközim Platy učitelů? V Evropské unii jsme ze všech zemí poslední (začátek + pokračování). Všechny rozhovory publikované na tomto webu naleznete zde.