Od založení spolku Pedagogická komora po přijetí Zákona o Pedagogické komoře ČR
Během posledních 27 let proběhlo v České republice několik pokusů ustavit Pedagogickou komoru. Všechny byly bohužel neúspěšné. Na Slovensku se to ale před 6 lety podařilo a nyní má Slovenská komora učiteľov několik tisícovek členů. Slovenská komora má podobu spolku, není tedy komorou ze zákona, jako je např. Česká lékařská komora. U obou se ovšem můžeme inspirovat. Proto bychom měli založit spolek podle Občanského zákoníku, který bude mít jako jeden z hlavních cílů prosadit Zákon o Pedagogické komoře České republiky.
Do doby, než se to podaří, může tento spolek udělat řadu dobrých věcí. Pokud bude mít vysoký počet členů, může se stát největší organizací sdružující pedagogy v České republice, se kterou bude muset ministerstvo školství probírat všechny své kroky (kariérní řád, inkluzi, změny v RVP…). Bude moci reprezentovat učitele všech stupňů i další pedagogické pracovníky v médiích. Může se podílet na kultivaci pedagogické profese a budování učitelské komunity, kdy k jednomu stolu zasednou všichni pracovníci, kteří pečují o děti a mládež, aby hledali společné hodnoty. Komora může nabídnout svým členům právní pomoc. Může oslovovat politiky i veřejnost. Může požadovat navýšení rozpočtu školství alespoň na průměr zemí EU, což je 6 % HDP. To by umožnilo zvýšit platy pedagogických pracovníků na dvojnásobek. Komora může vytvořit Etický kodex svého člena. Tím vším může Pedagogická komora posílit prestiž učitelské profese a postupně ji vybudovat jako profesi na úrovni lékařů, architektů či advokátů. Musí si ale získat důvěru učitelů a přesvědčit je, že se mají stát aktivními členy komory.
Nemějme ale od komory přehnaná očekávání… Komora nemůže suplovat roli školských odborů – nemá možnost vyjednat kolektivní smlouvu se zaměstnavatelem ani vyšší kolektivní smlouvu pro celou profesi; její funkcionáři nejsou pod zvýšenou právní ochranou jako u odborářů; nemá přímý přístup na tripartitu; nemůže vyhlašovat stávku a pořádat nátlakové akce; jen v omezené míře se může věnovat pracovně-právním vztahům. Může ale s odbory spolupracovat nebo je přimět k větší aktivitě.
Pedagogická komora rozhodně nesmí učitelům vnucovat jednotný způsob, jak mají vyučovat. Každý pedagog pracuje svým stylem, jak nejlépe to umí. Pedagogická komora ovšem může zprostředkovat vzájemné hospitace učitelů a výměnu zkušeností na společných setkáních. V současné době nemají učitelé žádné zastání a nikdo s nimi nejedná. Pojďme to změnit…
Podrobnosti o tom, co jsme stihli udělat a co se chystá v nejbližších měsících, se dozvíte
zde.
Hledejme, co nás spojuje. Potřebujeme více svobody, důvěry a spolupráce. Ukažme, že se dokážeme domluvit. MŠ, ZŠ, SŠ, VOŠ, VŠ, ZUŠ... Učitelé, ředitelé, speciální pedagogové, vychovatelé, asistenti... Školy státní, soukromé, církevní... Spolek Pedagogická komora, z. s., má 3.000 členů. Naše facebookové skupiny sdružují 40.000 diskutujících. Usilujeme o lepší postavení pedagogů ve společnosti. Členství v Pedagogické komoře je nejefektivnější cesta k prosazení pozitivních změn ve školství.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat
Děkujeme Vám za komentář, bude zveřejněn po schválení administrátorem tohoto webu. :-)